Zamiast owsianki ugotuj rano jaglankę. Pochłoniesz ją, gdy dowiesz się, jak bardzo jest zdrowa
Jeśli znudziła ci się owsianka, ugotuj jaglankę. Przyrządza się ją podobnie, tyle, że zamiast płatków owsianych, gotuje się kaszę jaglaną. Najlepiej smakuje ugotowana na mleku, bo wtedy zyskuje aksamitny smak. Możesz ją jednak ugotować także na wodzie. Wzbogacona np. w miód, orzechy, owoce świeże lub suszone będzie stanowiła smaczny i pożywny poranny posiłek.
Wartość odżywcza kaszy jaglanej
Kasza jaglana jest nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Zawiera bowiem mnóstwo składników odżywczych. Wśród nich znajdują się węglowodany złożone, które stanowią doskonałe źródło energii. Ponieważ kasza jaglana zawiera dużo błonnika, korzystnie wpływa na procesy trawienne i pracę jelit. Obecne w nim magnez i potas mają pozytywny wpływ na serce i układ krążenia, a fosfor i mangan na kości. Kasza ta jest też bogata w witaminy z grupy B, które są istotne dla pracy układu nerwowego, wpływają też na zdrowie skóry. Warto przy tym wspomnieć, że kasza jaglana nie zawiera glutenu. Może więc być spożywana przez osoby, które są uczulone na ten składnik.
Jak ugotować jaglankę?
Jaglankę przyrządza się bardzo prosto. Kaszę jaglaną należy opłukać, osączyć i umieścić w garnku. Trzeba ją zalać 3, a nawet 4 razy większą objętością mleka. Czyli na 1/2 szklanki suchej kaszy jaglanej, stosujemy 1,5-2 szklanki mleka. Kaszę z mlekiem gotujemy na średnim ogniu, aż zacznie się gotować. Od tego momentu gotujemy ją jeszcze ok. 15 minut. W tym czasie kaszę trzeba co jakiś czas zamieszać, by się nie przypaliła. Warto do niej dodać szczyptę soli i ewentualnie łyżeczkę cukru. Gotową kaszę można wymieszać z łyżeczką masła, polać ją miodem, syropem klonowym czy musem owocowym. Doskonale będzie też smakować z kawałkami świeżych lub suszonych owoców.
Jaglanka – cenne wskazówki
Oto na co należy zwrócić uwagę, by jaglanka wyszła smaczna i zdrowa.
- By kasza jaglana nie była gorzkawa po ugotowaniu, wcześniej warto ją dobrze opłukać i przelać wrzątkiem. Można też podprażyć ją na suchej patelni, a potem przepłukać zimną wodą. Warto ją płukać, do czasu, aż woda z płukania zrobi się przezroczysta.
- Jeśli kasza jaglana wyjdzie za gęsta, po ugotowaniu można do niej dodać trochę mleka i całość wymieszać.
- Jaglankę można też podać z masłem orzechowym, miodem, konfiturą czy dżemem.